Dünya Çevre Günü 2018: Plastik Kirliliğine Son Ver! (#BeatPlasticPollution)

Viable_resources_on_landfill_0_0

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün teması ‘Plastik Kirliliğiyle Mücadele’

Plastik 1907’den beri hayatımızın hemen her alanında kullanılan sentetik yahut yarı sentetik bir maddedir. Plastik terimi de Yunanca’da döküme uygun anlamındaki plastikos ve dökme anlamındaki plastos kelimesinden türetilmiştir. (Plastik çeşitleri için bkz: https://www.pagev.org/plastik-cesitleri.) Plastik çeşitleri iki ana polimer serisi altında toplanabilirler: Termoplastikler (ısıyla karşılaştığında erir ve soğutulduğunda tekrar sertleşir) / Termosetler (kalıplandıktan sonra tekrar eritilemez).

Plastiklerin üretiminde petrol ve diğer maddeler kullanılmaktadır; polimerleştirme ve polikondansasyon işlemleri üretimde kullanılan iki ana işlemdir.

PLASTİK SEKTÖRÜ

1950’de 1,5 milyon ton olan yıllık plastik üretimi, 1970’den sonra patlamış ve son 25 yılda üçe katlanarak 2016’da 335 milyon tona ulaşmıştır. Ülkemizde plastik sanayicilerinin vakfı olan PAGEV’e göre yılda 10 milyon ton civarı plastik üretiliyor ve üretim değeri de yaklaşık 36 milyar dolar. Plastik üretimi büyüklüğünde dünya 7. ve Avrupa 2.’siyiz. 4 büyük plastik alt sektörü girişim sayıları ve üretimdeki paylarıyla şöyle: Plastik tabaka, levha, tüp ve profil 1.807, yüzde 33 ; Plastik ambalaj imalatı 2.317, yüzde 30; Plastik inşaat malzemesi imalatı 9.739, yüzde 18; Diğer plastik ürünlerin imalatı 2.915, yüzde 19. Sektörün ülkemizde dışalımı dış satımından fazladır.

PLASTİK KİRLİLİĞİNİN BOYUTU

Günümüze dek 8,3 milyar ton (geriye kazanılan hariç) plastik üretilmiş / 6,3 milyar ton plastik atık ortaya çıkmış / Bu atığın yüzde 9’u geriye kazanılmış; yüzde 12’si yakılmış; kalan yüzde 79’u doğal çevrede ve çöp toplama alanında birikmektedir. Eğer bu üretim ve atık modeli eğilim olarak süregiderse 2050 yılına dek çöp toplama alanlarına ve doğal çevreye 12 milyar ton plastik atık eklenecek!

mobile-header-en

Kaynak: https://www.aydinlik.com.tr/dunya-cevre-gunu-plastikler-melih-bas-kose-yazilari-haziran-2018

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s