Başka Bir Tarım Mümkün! Seferihisar Tarım Günleri başlıyor!

IMG_20181115_154352

Seferihisar’da 15-18 Kasım tarihleri arasında tarım şenliği düzenlenecek. Etkinlik kapsamında ‪18 Kasım Pazar‬ günü Türkiye’nin en çok ilgi gören şenliklerinden biri olan “Mandalina Şenliği” yapılacak.

Seferihisar Belediyesi, “Başka Bir Tarım Mümkün” anlayışıyla hayata geçirdiği tarım politikalarını görücüye çıkartıyor. Dört gün sürecek etkinlikte dünyanın en büyük zirvesi Habitat III’te tüm yerel yönetimlere örnek gösterilen tarım faaliyetlerinin en güzel örnekleri sunulacak. 15-18 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlik, 18 Kasım Pazar günü, 19. Mandalina Şenliği ile sona erecek.


Clipboard01

Sürdürülebilir Tarımsal Kalkınma Vizyon Belgesi 2018
Okumak için: bit.ly/seferihisarvizyonu

 

“Başka bir tarım mümkün” sloganıyla öne çıkan vizyon belgesinde Seferihisar Belediyesi’nin sürdürülebilir tarımsal kalkınma alanında geliştirdiği yerel yönetim modelinin ekonomik, sosyal ve çevresel bileşenleri, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’yle bütünleşik bir strateji çerçevesinde ele alınıyor.

Çevreye duyarlı, yerel odaklı ve güvenli bir gıda sisteminin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla yerli tohumu koruyan, kooperatifleri ve üretici pazarlarını destekleyerek yüksek katma değerli ürünleri hemşerilerine sunmayı hedefleyen tarımsal kalkınma modeli, Seferihisar’ın ve bölgenin geleceğini güvence altına alıyor. Toplumun yeterli ve dengeli beslenmesi için altyapı sorunlarına çözüm getiren, verimliliği yüksek, etkin üretim yapısıyla doğal kaynakları sürdürülebilir bir şekilde kullanan, kolektif ve dayanışmacı Seferihisar Tarımsal Kalkınma Modeli, hem ülkemizde hem de dünyada yerel yönetim boyutlarını ön-plana çıkaran başarı hikâyelerinden birini oluşturuyor.

Editörlüğü Ruhisu Can Al ve Zafer Yalçınpınar tarafından gerçekleştirilen 2018 Sürdürülebilir Tarımsal Kalkınma Vizyon Belgesi’ne bit.ly/seferihisarvizyonu adresinden ulaşabilirsiniz.


IMG_20181115_154332


Zeytinyağı Müzayedesi
‪15 Kasım Perşembe günü Soğuk Hava Deposu açılışı, mandalina şenliği kapsamında yemek ve hediyelik eşya yarışmaları ile başlayacak şenlikte, ikinci gün, 16 Kasım Cuma günü Teos Antik Kenti’nde Zeytinyağı Müzayedesi düzenlenecek.  Seferihisar’da 500 yıllık ve daha yaşlı 200 civarındaki zeytin ağacından toplanarak sıkılan  zeytinyağları açık arttırmayla satılacak. Geçtiğimiz yıl yapılan müzayedede 1800 yaşındaki ağaçtan elde edilen zeytinyağının yarım kilosu 22 bin 500 Liraya satılarak dünyanın en pahalı zeytinyağı unvanını almıştı.‬

Tohum Merkezi ve Doğa Okulu’nda Etkinlikler Gerçekleşecek
‪17 Kasım Cumartesi günü etkinlik Can Yücel Tohum Merkezi’nde başlayacak. 2010 yılında Seferihisar’da başlayan ve Türkiye’ye yayılan Tohum Takas Şenlikleri’nin devamı olarak tohum ekimi, tohum gönderimi ve lavanta dikimi yapılacak. Aynı gün Doğa Okulu ziyaretinde Kadim Üretim Havzaları sunumları gerçekleştirilecek.  Ulamış Köyü’nde ise yok olmak üzereyken bulunan ve çoğaltılan Topan Karakılçık Buğdayı’ndan yapılan “Ata Ekmeği” atölyesinde ekmeğin yapımı katılımcılarla paylaşılacak. Ayrıca Çocuk Belediyesi, yeni seçilecek Çocuk Belediye Başkanı’nın devir teslim törenine sahne olacak.‬

Mandalina Şenliği
Türk Patent Enstitüsü tarafından “Seferihisar Mandalinası” olarak coğrafi işaret verilerek tescillenen satsumanın hasat dönemi yine büyük bir coşkuyla kutlanacak. 19.kez düzenlenecek şenlik kapsamında birbirinden renkli etkinlikler yapılacak ve her yıl olduğu gibi, en iyi mandalina üreticisi ve bir yıl boyunca Seferihisar’ın yüzü olacak Mandalina Kral ve Kraliçesi seçilecek. Ayrıca etkinlikte Tepecik Senfoni Orkestrası bir konser verecek.

Etkinliklerin ayrıntılı programına şu adresten ulaşabilirsiniz: http://seferihisar.bel.tr/seferihisar-tarim-senligi-basliyor/

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s