Kenti bahçeleştirmek için: Kent Bahçesi Kılavuzu

Clipboard01

ÇEKÜL Vakfı,Türkiye’de kent bahçeciliğini yaygınlaştırmak üzere Bahçecinin El Kitabı hazırladı. Farklı uzmanlık alanlarından gelen bir ekibin hazırladığı ve digital ortamda erişime açılan kitap, kent bahçeciliği hakkında temel bilgileri paylaşıyor, kentlerde kendi bahçesini yaratmak isteyenlere kılavuzluk ediyor.

Bahçeciliğe ilgi duyan bireylere, mahallelerinde ya da kentsel yaşam alanlarında bir imece hareketini başlatmak isteyen gruplara veya kamusal mekânları etkinleştirmeye çalışan yerel yönetimlere kaynaklık etmesi amacıyla basılan Bahçecinin El Kitabı, bir temel başlangıç rehberi.

Kent bahçeleri nedir?

Kent bahçeleri, kent dokusu içinde rekreatif amaçlara yönelik bitki yetiştirilmesini sağlayan ortak mikro tarım alanlarıdır. Kentin içinde küçük boşluklarda, arka bahçelerde, apartman avlularında, atıl kalmış arsalarda; yenilebilen sebze/meyve gibi bitkiler, aromatik otlar, süs bitkileri yetiştirmek üzere “bahçeleştirilen” yerlerdir.

Ekolojik mekânlar olmanın ötesinde, sosyal mekânlar olarak da kentlerin sürdürülebilir gelişiminde önemli bir araç olan kent bahçeleri, sivil inisiyatifle yönetilen müşterek alanlar; otonom ortak üretim nişleri olarak değerlendirilebilir. Farklı toplulukları ortak bir amaç etrafında birleştirerek köprü kuran ve arayüzler oluşturan bu alanlar, katılımcı demokrasinin güçlenmesi için gerekli iklimi sağlama amacı da güder. (…)

Bahçecinin El Kitabı için tıklayın

Haberin tam metnini https://yesilgazete.org/blog/2019/05/18/kenti-bahcelestirmek-icin-kent-bahcesi-kilavuzu/ adresinden okuyabilirsiniz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s