Optik Yanılsamalı Murallar

peeta_bigumigu

“Peeta, 3 boyutlu yanılsaması yaratarak mimari çözümleme yaptığı murallarına yenilerini eklemeye devam ediyor.

İtalyan sokak sanatçısı Manuel de Rita namıdiğer Peeta’nın duvardan dışarı taşıyormuş yanılsaması yaratan nefis murallarıyla geçtiğimiz yıl tanışmıştık. Sanatçının graffiti ve soyut sanatı harmanladığı bu kendine özgü stili adeta kendisinin imzası haline geldi. Öyle ki görür görmez tanıyabiliyorsunuz muralların yaratıcısını. Peeta, 3 boyutlu yanılsaması yaratan murallarına yenilerini eklemeye devam ediyor.

Peeta, graffitiyi ve soyut sanatı harmanlıyor

Peeta murallarında adeta mimari yapıları çözülmeye uğratıyor ve yapılara yönelik algıları değişikliğe uğratıyor. Binaların üzerinde süzülen soyut şekiller izleyicinin görüş açısına bağlı olarak farklı görünümler yaratıyor.

Peeta’nın en çok dikkat çeken yeni çalışmalarından biri, 2019 Stadt.Wand.Kunstduvar resmi projesi için Almanya’nın Mannheim kentinde bir bina üzerine boyadığı mural. Mavi, beyaz ve gri tonlarında keskin çizgiler ve kavisli formlar çizen Peeta, yapının iki cephesini birden görsel olarak değişikliğe uğratmış. Diğer çalışmalarının çoğunda olduğu gibi, bu muralda da sınırlı renk paleti, illüzyon yaratmasına ve parçanın çevre mimarisine karşı tezat oluşturmasına yardımcı olmuş.”

Kaynak: https://bigumigu.com/haber/peeta-optik-yanilsamali-murallar/

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s