Türkçe çeviriler yenilendi: “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”

cq5dam.web.1280.1280

2015’te Birleşmiş Milletler’e üye 193 ülke tarafından 2030 sonuna kadar ulaşılmak üzere kabul edilen “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”, artık “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” olarak anılmaya başlandı.

Ankara, 2 Eylül 2019 – 2015’te Türkiye dahil Birleşmiş Milletler’e üye 193 ülke tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, diğer adıyla Küresel Hedefler’in Temmuz ayından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (Küresel Amaçlar) olarak adlandırılmasına karar verildi.

Türkiye’nin New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Yüksek Düzeyli Siyasi Forumu’nda 2. Gönüllü Ulusal Gözden Geçirme (VNR) raporunu sunduğu 15 Temmuz 2019 tarihinden itibaren, Türk Hükümeti ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından “Sustainable Development Goals”un Türkçe çevirisi olarak “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” yerine “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” kullanılmaya başlandı.

Daha önce “hedef” olarak adlandırılan 17 “amaç”ın 169 “alt hedefi” için ise artık “hedef” kelimesi kullanılacak.

Amaç ve Hedeflerin bir kısmının Türkçe çevirilerinde de değişiklikler yapıldı. 17 Amaç ve 169 Hedefin yeni Türkçe çevirileri ve bu değişikliklere uyarlanmış yeni Türkçe logoları, UNDP Türkiye’nin web sitesi tr.undp.org ve kureselamaclar.org’dan kamuoyu ile paylaşıldı.

Kaynak: http://www.tr.undp.org/content/turkey/tr/home/presscenter/pressreleases/2019/09/tuerkce-cevirileri-yenilenen-suerdueruelebilir-kalknma-amaclar-i.html

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s