Bursa iş dünyası “Gücümüz Eşitliğimiz” dedi

453787

Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu’na bağlı Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu, Gücümüz Eşitliğimiz Zirvesi’nin ikincisini Bursa’da yaptı.

Zirveye Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, Global Compact Türkiye Yaygınlaştırma Çalışmalarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Cesur, Bursa Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BUSİAD) Başkanı Ergun Hadi Türkay, Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği Başkanı Oya Eroğlu ile WEPs imzacısı firma temsilcileri katıldı. Açılışta konuşan Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, bugünkü değişim hızıyla devam edildiği takdirde dünyadaki toplumsal cinsiyet eşitliği uçurumunun kapatılabilmesi için 202 yıl gerektiğini söyledi. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi için topyekün mücadele edilmesi gerektiğine işaret eden Dördüncü, konunun iş dünyası için öneminin vurgulanması gerektiğini ifade etti.

Ahmet Dördüncü, erkeklerin de toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda duyarlı olması gerektiğine dikkat çekerek, “Kadın ve erkeklerin iş gücüne katılım oranı eşit olsaydı bugün Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi yüzde 8.7, Fransa ekonomisi yüzde 17, Japonya ekonomisi ise yüzde 14 daha büyük olacaktı. Cinsiyet eşitsizliğinde Türkiye biraz daha geride. OECD ülkeleri genel ortalaması olan yüzde 63 seviyesine ulaşması için Türkiye’de bugünden itibaren 8.5 milyon kadının daha iş gücüne dahil olması gerekiyor. Türkiye’de kadın sorunu değil, erkek sorunu var, bu bir insanlık sorunu. Bu tip yerlerde bir arada olmamız gerekir” dedi. Dördüncü, Global Compact Türkiye olarak şirketlerin toplumsal cinsiyet konusunda somut hedefler koymasını sağlamayı, yürüttükleri çalışmaları Türkiye geneline yaymayı hedeflediklerini dile getirdi. (…)

Haberin tam metnine https://www.dunya.com/yurttan-haberler/bursa-is-dunyasi-gucumuz-esitligimiz-dedi-haberi-453787 adresinden ulaşabilirsiniz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s