COP25’ten Gelişmeler… Olaylar…

COP25LogoÇevre Bakanı Kurum COP25’te konuştu: Türkiye’yi geride bırakamazsınız!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İspanya’nın ev sahipliği yaptığı BM İklim Değişikliği 25. Taraflar Konferansı’nda Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-HABİTAT) tarafından düzenlenen “Kent Yoksullarının İklim Direncinin Artırılması: En Kırılgan Kesimleri Hedefleyen Yeni İşbirliği Yaklaşımı” konulu panelde konuşma yaptı.

Tamamını okumak için: https://yesilgazete.org/blog/2019/12/10/cevre-bakani-kurum-cop25te-konustu-turkiyeyi-geride-birakamazsiniz/İklim Eylemi Takipçisi
 (CAT) tarafından hazırlanan ülke özelinde raporların beşincisi olan “İklim Eylemini Artırmak: Türkiye” başlıklı analiz,  Madrid’de gerçekleştiriken COP25’teki yan etkinlikte tanıtıldı. Türkiye ekonomisinde en yüksek emisyon oranlarına sahip sektörleri yakından inceleyen rapor, Türkiye’nin iklim eylemini artırma konusunda muazzam bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koyuyor. (…)

Tamamını okumak için: https://yesilgazete.org/blog/2019/12/10/3-sektorde-degisimle-emisyonlari-azaltmak-mumkun/


 

“Acil Durum Fark Edilmezse Müzakereler Hayal Kırıklığına Dönüşebilir”

Madrid, müzakerelerin son günleri için dünyanın her yerinden birçok hükümetin üst düzey bakanlarını ağırlamaya başlayacak. Tam da bu zamanda dünyadaki en iyi iklim bilimcilerinden biri tarafından gelen uyarıya göre, iklim acil durumu mücadelesi için yapılan BM müzakereleri krizin gerçek boyutuna hâlâ dikkat çekemiyor. Müzakereler 2015 Paris anlaşması için bazı kurallara odaklansa da, dünyanın ne denli hızlı bir şekilde seragazı emisyonlarını azaltması gerektiği yetkililerin ilgisini çok az çekebildi. (…)

Tamamını okumak için: https://www.iklimhaber.org/acil-durum-fark-edilmezse-muzakereler-hayal-kirikligina-donusebilir/COP 25’e iklim greviyle cevap: 500 bin kişi iklim acil durumu için yürüdü

Madrid’de devam eden Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı-COP25’in beşinci gününde dünyanın pek çok kentiyle aynı anda yapılan iklim grevinde aralarında çok sayıda çocuk ve gencin de olduğu 500 bin kişi iklim acil sloganıyla yürüdü. (…)

Tamamını okumak için: https://yesilgazete.org/blog/2019/12/07/cop-25e-iklim-greviyle-cevap-500-bin-kisi-iklim-acil-durumu-icin-yurudu/COP25: Şehirler İklim Kriziyle Mücadelede Öne Çıkıyor

Şehirlerin dekarbonizasyondaki rolü ve iklim krizinin insan sağlığına etkileri COP25’in ikinci gününde tartışılan ana konulardan oldu. Doğal kaynak tüketiminin %75’inden, enerji kullanımının %60-75’inden ve seragazı salımının %70’inden sorumlu olan şehirler, iklim krizinin etkilerinin azaltılmasında önemli bir rolleri olduğunu vurguladı. Medellín Belediye Başkanı Federico Gutiérrez, küresel iklim eylemi hedefine ulaşmak için işe yerel seviyeden başlamanın gerekli olduğunu söyledi: “Siyasi, dini birçok farklılığımız olabilir, ancak ortak bir yönümüz var: Soluduğumuz hava.” Sevilla Belediye Başkanı Juan Espadas ise, yerel yönetimlerin “Halkı iklim değişikliği gibi ortak bir mücadelede birleştirme” şanslarının olduğunu hatırlattı. (…)

Tamamını okumak için: https://www.iklimhaber.org/cop25-sehirler-iklim-kriziyle-mucadelede-one-cikiyor/


Dünya Basını COP25’i Nasıl Ele Alıyor?

Madrid’de devam eden COP25’in üçüncü gününde ele alınan konular arasında Çin, karbon piyasaları ve gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelere gerekli maddi ve teknolojik yardımları yapıp yapmayacağı yer alıyor. Greta Thunberg ise, Atlantik Okyanusu’nda geçen yelkenli yolculuğu sonunda dün (3 Aralık) Lizbon’a ulaştı. The Economic Times’ın haberine göre Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), hükümetlerin Paris Anlaşması hedeflerine ulaşmaya yakın bile olmadıkları ve mevcut projeksiyonların küresel ısınmanın 3 ila 5 dereceye doğru ulaşabileceği uyarısında bulunuyor. (…)

Tamamını okumak için: https://www.iklimhaber.org/dunya-basini-cop25i-nasil-ele-aliyor/İklim Yasası Mart Ayında Avrupa Parlamentosu’na Sunulacak

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, ilk Avrupa iklim yasasını Mart ayında AP’ye sunacaklarını açıkladı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, AB’nin ‘iklim değişikliğiyle mücadelesini geri dönüşü olmayan bir yola sokmak’ için gelecek Mart ayında Avrupa Parlamentosu’na bir yasa sunacaklarını açıkladı. İspanya‘nın başkenti Madrid‘de düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği 25. Taraflar Konferansı’na (COP25) katılan AB Komisyonu’nun yeni başkanı Von der Leyen,  AB’nin iklim değişikliğine karşı önlemlerini ilk kez Avrupa yasası olarak geri dönüşü olmayan bir çizgiye taşıyacaklarını duyurdu. (…)

Tamamını okumak için: https://www.iklimhaber.org/iklim-yasasi-mart-ayinda-avrupa-parlamentosuna-sunulacak/


Karbon Piyasalarını Düzenleyen Madde 6, Paris Anlaşması’nı Vezir de Edebilir Rezil de!

Paris Anlaşması’nın en zor kısmının kurallar oluşturmak olduğu kanıtlanmış durumda. Zayıf bir karar, anlaşmanın temellerini oyabilir. Kısacası, Madrid’deki tartışmaları domine eden Madde 6, Paris Anlaşması’nı vezir de edebilir rezil de! Dün ise Madde 6 ile ilgili yeni bir metin yayımlandı. (…)

Tamamını okumak için: https://www.iklimhaber.org/karbon-piyasalarini-duzenleyen-madde-6-paris-anlasmasini-vezir-de-edebilir-rezil-de/

 

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s