Çıkarımlar, İzlenimler: Covid-19 Krizi Sırasında; İŞ DÜNYASI, KADINLARI NASIL DESTEKLEYEBİLİR (UNGC Akademi Webinar, 14 Nisan 2020)

EVf4uTcXYAEYZZt

COVID-19: How Business Can Support Women in Times of Crises

by UNGC ACADEMY

Konuşmacılar:
H.E Margaret Kobia, Kenyan Cabinet Secretary for the Public Service, Youth and Gender Affairs
Ann Cairns, Vice Chairman of MasterCard
Lise Kingo, CEO & Executive Director of the United Nations Global Compact

S.E.Ç. Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ekibi olarak 14 Nisan 2020‘de UNGC Academy tarafından gerçekleştirilen “COVİD-19 Krizi Sırasında İş Dünyası, Kadınları Nasıl Destekleyebilir” başlıklı webinar kapsamında elde ettiğimiz çıkarım ve izlenimlerimizden bazı önemli notları aşağıda paylaşıyoruz:

-Küresel olarak, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, korona krizinin kadınlara olan etkileri üç ana başlık altında toplanıyor:

İş Kayıpları: Hizmet sektörü başta olmak üzere, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu pek çok iş kolu krizden dolayı zor durumda. Sosyal güvencesi olmayan kadın çalışanlar, işlerini kaybettiklerinde büyük bir finansal sıkıntıyla karşı karşıya kalmaktadır.

Aile Bakımı: Genel olarak ailenin bakımından sorumlu olan kadınlar olduğu için, bu gibi kriz dönemlerinde taşıdıkları yük daha da artmaktadır.

Ev İçi Şiddet: Tüm ailenin evde kapalı kalması finansal sorunlarla birleşince, ev içi şiddet olaylarında artış görülmektedir.

-Virüsle mücadelede hayatını riske atan sağlık çalışanlarının %70’ini kadınlar oluşturuyor.

-Kayıt dışı ekonomide çalışanların %60’ını yeterli sosyal güvenceye sahip olmayan kadınlar oluşturuyor.

Küresel olarak cinsiyetler arası ücret eşitsizliği %16 seviyesinde seyretmektedir. Bu eşitsizlik ekonomik olarak krizlerden kadınların daha çok etkilenmesine sebep oluyor.

Aile içi şiddet bazı ülkelerde %25 oranında artış göstermiştir.

-Kadın sağlığıyla ilgili konular için gerekli kaynaklar azalmış ve bu kaynaklara ulaşmak daha zorlaşmıştır.

Kriz nedeniyle pek çok çalışan evden çalışmaktadır. Şirketler, kriz hafiflediğinde/sonlandığında, kadın çalışanları için evden çalışma/esnek çalışma saatleri uygulamasını devam ettirerek, iş ve aile dengesinin daha iyi düzenlenebilmesine yardımcı olabilir.

-Şirketlerin planlama ve karar aşamalarına kadın çalışanlarını dahil etmesi gerekiyor.

-Şirketler, çoğunlukla kadın çalışan kullanan tedarikçileri, kadın girişimcileri, sahibi kadın olan iş yerlerini desteklemelidir.

Devlet kuruluşları ve özel sektör, bu boyutlarda bir kriz karşısında pek çok ülkede işbirliği yapmaktalar. Örneğin MasterCard, gerekli parasal yardımları ihtiyaç sahiplerine en kısa sürede ulaştırmak için kendi teknolojisini kullanarak devlet kuruluşlarıyla beraber çalışıyor.

-BM tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan beşincisi olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, krizden öğrenilen dersler ve elde edilen veriler ile desteklenmelidir.


Açıklama: From immediate relief efforts to longer-term recovery strategies, all sectors of society, including business, have a responsibility to ensure actions taken to combat COVID-19 are responsive to the unique and unequal impacts on women. This special Academy session covered steps business can take to respect and support the rights and lives of women and girls during the COVID-19 pandemic.


Detaylı Bilgiler için : http://unglobalcompact.org/COVID19

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s