Çıkarımlar, İzlenimler: Krize Cevap için Küresel İşbirliği (UNGC Akademi Webinar, 5 Mayıs 2020)

image

COVID-19, Global Corporation for Crisis Response by UNGC Academy

Konuşmacılar:
-Bajabulile “Swazi” Tshabalala
, Acting Senior Vice President, African Development Bank Group
-David Nabarro, Director-General’s Special Envoy on COVID-19, World Health Organization
-Ellen Dorsey, Executive Director, Wallace Global Fund
-Paul Polman, SDG Advocate and Vice Chair of the UN Global Compact Board

S.E.Ç. Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ekibi olarak 5 Mayıs 2020‘de UNGC Academy tarafından gerçekleştirilen “Krize Cevap için Küresel İşbirliği” başlıklı webinar kapsamında elde ettiğimiz çıkarım ve izlenimlerimizden bazı önemli notları aşağıda paylaşıyoruz:

-Afrika Birliği’ne (African Union) göre, Afrika’nın ekonomisinde % 0.8’e kadar varan bir daralma bekleniyor. Bunun yanında, toplam yabancı yatırımların % 15’i geri çekilebilir.

-Afrika Gelişme Bankası Gurubu (The African Development Bank Group) COVID 19’a karşı cevap verebilmek amacıyla, $3 milyarı COVID 19 tahvili olmak üzere (şu ana kadar sermaye piyasalarında işlem görmüş en büyük sosyal tahvili), $10 milyarlık bir program başlattı.

-Şu anki gerçek, COVID 19 ve virüsün tehdidi ile yaşamayı öğrenmemiz gerektiğidir. İş yerleri, çalışanlar iyi hissetmediklerini söylediklerinde onlara güvenerek ve bireyleri korumanın iş için de iyi olduğunun farkında olarak önemli bir rol oynayabilirler.

-COVID 19’a karşı güçlü mali yaptırımlar gerekmektedir.

-Şu anki kriz, ekonomilerin doğru yönde büyümesi gerektiğini göz önüne sermektedir.

-COVID 19 salgını, sadece bir sağlık krizi değildir. İçinde bulunduğumuz sosyo-ekonomik sistemdeki eşitsizlikleri ve iklim değişikliği gibi diğer muhtemel krizlere karşı olan savunmasızlığımızı da açığa çıkarmıştır.

-Vakfi çalışmalar, COVID 19 nedeniyle ortaya çıkan sosyal ve ekonomik krizin çözümünde ve sistematik değişiklikleri uygulamaya koyma konusunda önemli bir rol oynayabilir.

-Toplumla olan sosyal kontratımızı daha eşitlikçi ve kapsayıcı olacak şekilde yeniden tasarlamalıyız. Bu doğrultuda, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, şirketler, toplumlar ve ülkeler için rehberlik etmektedir. Krizin yol açtığı boyuttaki kompleks problemler, tek başına hareket edilerek çözümlenemez. Bu da Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan 17’incisi olan “Amaçlar İçin Ortaklıklar”ın önemini vurgulamaktadır.
-Kişiler arası, ülke içi ve ülkeler arası dayanışma ve işbirliği, karşılaştığımız krizin çözümü için anahtardır. Pandeminin kontrol altına alınabilmesi , sürekli diyalog ve bağlantı halinde olmamıza bağlıdır.

Açıklama:  As the United Nations marks its 75th anniversary this year, it faces an unprecedented global crisis: the COVID-19 pandemic is devastating communities and economies around the world, while support for global cooperation continues to diminish. The COVID-19 crisis underlines the need for strong institutions, multilateralism and global partnerships. The world must come together around the shared goal of beating this pandemic, and we need bold leadership at both the national and global level to urgently combat the crisis and work towards a more just and sustainable future.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s