Bakan Dönmez: “Yenilenebilir Enerjide Yeni Bir Sayfa Açacağız”

yenilenebilir-enerji-990x556

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Mini YEKA ile yerli ve yenilenebilir enerjide yeni bir sayfa açacağız” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını her geçen yıl biraz daha artırdığını, çatılarda ayrıca güneş enerjisi kolektörleri (gün ısısı) ile sıcak su üretiminde dünya üçüncülüğüne yükseldiği bildirildi.

Yapılan düzenlemeler ile ekonomik yapılabilirliği daha cazip hale getirilen çatı ve cephelerde Güneş Enerjisi Santralı (GES) kurulumu sayesinde kendi elektriğini güneşten üreten haneler, sanayi tesisleri ve tarımsal faaliyetlerin her geçen gün artığı belirtilen açıklamada, Bakan Dönmez şu ifadeleri kullandı: “Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında fotovoltaik güneş panellerinin yerli üretiminin ve yerliliğinin de her geçen gün arttığı Türkiye’de çatılarda kurulan fotovoltaik güneş enerjisi panellerinin kapasitesi 270 megawattı geçti. Güneşten elektrik üretmenin yanı sıra, kolektörleri ile sıcak su üretiminde ise, Türkiye, Çin ve ABD’nin ardından dünya üçüncülüğüne yerleşti.

Türkiye’yi ise, sırasıyla Almanya, Brezilya, Hindistan, Avusturalya, Avusturya, İsrail ve İtalya takip ediyor. Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlasına göre, yıllık toplam güneşlenme süresi 2 bin 741 saat (günlük ortalama 7,5 saat) yıllık ortalama gelen güneş enerjisi bin 527 kilowatt saat metrekare yıl ile Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı kurulu güç kapasitesini artırma potansiyeli oldukça yüksek.”

“Güneş Enerjisi Kolektör Pazarının %25 Daha Büyüyeceği Öngörülüyor”

Türkiye’de güneş enerjisinden sıcak su üretimine yönelik olarak hâlihazırda 22 milyon metrekare panel alanı kurulduğu belirtilerek, açıklamada şunlar kaydedildi:“Bu alana karşılık yıllık 900 bin TEP (ton eşdeğer petrol) değerinde enerji güneşten üretilirken, Türkiye bugünkü rakamlarla güneşi sıcak suya dönüştürerek yıllık yaklaşık 200 milyon dolar enerji tasarrufu sağlıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Verimliliği (ENVER) Derneği’nin ortaklaşa yapmış olduğu ‘Enerji Verimliliği Bilinç Endeksi’ çalışması kapsamında hane halkının güneş kolektörü kullanım eğilimi de ölçüldü.

Bu kapsamda güneş enerjisi kolektörü kullanmayan hane halkının %53,3’ünün haberdar olmadığı ve faydasını bilmediği, 4 yıla kadar kurmayı düşünenler ile güneş enerjisi kollektör pazarının %25 daha büyüyeceği öngörülüyor.”

“Lisanssız Üretimin %90’ından Fazlasını Güneş Enerjisi Santralları Oluşturuyor”

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Bakan Dönmez ise şunları kaydetti: “Güneş enerjisi kurulu gücü ve güneşten elektrik üretimi konusunda son yıllarda ciddi bir atak yaptık. Özellikle lisanssız üretimin bugün %90’ından fazlasını güneş enerjisi santralları oluşturuyor. Esasında Anadolu’da güneş enerjisinden sıcak su elde etmek için çatılara kurulan güneş kolektörleri oldukça yaygın. Bu kültürün bir sonucu olarak Türkiye’nin bu konuda dünya üçüncüsü olması şaşırtıcı bir sonuç değil.

Amacımız bunu bir sonraki aşamaya taşıyarak çatı ve cephe uygulamalarıyla kendi elektriğini üreten bir yatırımcı profili ortaya çıkarmak. Hanelerde otellerde, hastanelerde, kamu kurumlarında, okullarda, tarlalarda, sanayi kuruluşlarında çatıların güneş panelleriyle parlamasını istiyoruz.”

“10, 15, 20 megawatt Arasında Değişen 74 Yarışma Düzenleyeceğiz”

Bakan Dönmez, Türkiye’nin güneş enerjisi kurulu gücünün 6 bin megawattı aştığını belirterek, şunları ekledi:

“Her yıl yapmayı hedeflediğimiz bin megawatt’lık Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ve Güneş Enerjisi Santralları (GES) yarışmalarıyla güneşin toplam enerji portföyü içerisindeki payını da artıracağız. Son iki yılda yapılan toplam kurulu güç yatırımlarına baktığımızda güneş 1547 megawatt ile ilk sırada geliyor. Bunda özellikle lisanssız üretimdeki üst limitin 5 megawatta çıkarılması, vergiden muaf bir sistemin getirilmesi ve üretilen elektriğin öz tüketiminin fazlasının satılması önemli bir yer tutuyor.

Şimdi önümüzde Mini YEKA-GES yarışmalarımız olacak.  Mini YEKA’larla yerli ve yenilenebilir enerjide yeni bir sayfa açacağız. 36 ilimiz için güneş enerjisine dayalı 10, 15, 20 megawatt arasında değişen 74 yarışma düzenleyeceğiz. Böylece ülkemizin dört bir yanındaki küçük ve orta ölçekli daha fazla yatırımcının yenilenebilir enerji üretimine dâhil olmasını sağlayacağız.”

Kaynak: https://www.iklimhaber.org/bakan-donmez-yenilenebilir-enerjide-yeni-bir-sayfa-acacagiz/

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s