Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği koordinasyonuyla “Sürdürülebilirlik Stratejisi Farkındalık Eğitimi” gerçekleştirildi…

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ)’nün Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı‘na üye olma kriterleri arasında yerel yönetimlerin faaliyetlerinin, stratejilerinin, şehir sağlık gelişim planlarının Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları(SKA’lar) ile ilişkilendirilmesi, ölçümlenmesi ve analiz edilmesi bulunuyor…

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği‘ne üye 75 belediyeye rehberlik etmesi amaçlanan Sürdürülebilirlik Stratejisi Farkındalık Eğitimi Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde 16 Şubat 2021 tarihinde Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi‘nde yapıldı. Açılış konuşmasını Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sn. Ulaş Akhan’ın gerçekleştirdiği eğitime Bursa Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerden görevli 20 personel katılım sağladı. Sn. Ulaş Akhan konuşmasında  “Dünyayı etkisi altına alan ve önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelen koronavirüs salgını yerel yönetimlerin çalışmalarını, stratejilerini olumsuz etkilemiştir. Önceliklerimiz değişmiş olsa da Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi kimseyi geride bırakmama taahhüdüyle biz yerel yönetimlerin de gündeminde yer almaya devam etmelidir. Bugün çalışmalarımızı nasıl Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na entegre edebiliriz ve ileriye taşıyabiliriz konularını tartışmak için Belediyemizin Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğümü ve Sağlıklı Kentler Proje Koordinatörlüğü ile bir araya geldik. Bu eğitimin sonrasında hazırlanacak raporun Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye 75 belediyeye rehberlik edecek örnek bir çalışma olmasını arzuluyoruz.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından SKB Müdürü Sn. Murat Ar “SKB tanıtımı ve DSÖ işbirliği/ Bursa’nın Rol Model Olması” başlıklı sunumunu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı/SKB Koordinatörü Sn. Nalan Fidan “Sürdürülebilir Kalkınma’da Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Vizyonu” başlıklı sunumlarını yaptılar.

S.E.Ç. Sürdürülebilirlik Danışmanlığı uzmanları Sn. Zafer Yalçınpınar ve Sn. Pelin Erdoğan tarafından gerçekleştirilen eğitimde; Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın(SKA’ların) tanıtılması, stratejik önemi, projelendirilmesi, hizalanması, kurumsal izdüşümleri, şehir sağlık gelişim planı ve SKA ilişkisi, sürdürülebilirlik unsurlarının önceliklendirilmesi, denge analizi ve kıyaslama, yerelleştirilmiş SKA indikatörleri örnekleri, Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat/Dönüşüm vizyonu başlıklarında çeşitli bilgiler paylaşıldı.

Eğitimin soru cevap bölümünün ardından Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye 75 belediyeye Şehir Sağlık Gelişim Planı ve Stratejik Plan hazırlama aşamasında rehberlik edebilecek bir sonuç raporunun hazırlanması planlanarak eğitim süreci tamamlandı.

19 Şubat 2021, Kaynak: http://www.skb.gov.tr/surdurulebilirlik-stratejisi-farkindalik-egitimi-gerceklestirildi-s36839k/

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s