Birleşmiş Milletler’in 2021 Kuraklık Raporu: Başka bir pandemi geliyor!

Birleşmiş Milletler’in 2021 Kuraklık Raporu, dünyanın belirli bölgelerinde azalan yağışlarla birlikte önümüzdeki dönemde karşılaşacağımız riskleri gözler önüne seriyor. Aynı zamanda kuraklığa neden olan temel etkenleri ve su kıtlığına karşı alabileceğimiz önlemleri de sıralıyor.

Küresel ısınmanın su dağılımı üzerindeki etkileri uzun süredir hissediliyor. Raporun yazarları, şu sözlerle sorunun ciddiyetine dikkat çekiyor:

“İnsan faaliyetlerinin neden olduğu iklim değişikliği, kuraklık sıklığı ve şiddeti, halihazırda dünyanın birçok bölgesinde etkili oldu. Su kıtlığının zaten mevcut olduğu alanlar özellikle etkilendi.

Dünya endüstri öncesi döneme kıyasla 2 °C daha yüksek küresel sıcaklık ortalamasına dosdoğru ilerlerken, kuraklığın birçok bölgede daha yoğun şekilde etkili olması gerekiyor.”

Dünya genelinde 1,5 milyar insan, geçtiğimiz 20 yılda kuraklıktan etkilendi. Kuraklığın ekonomi üzerindeki maliyetinin ise 124 milyar doların üzerinde olduğu düşünülüyor.

(…)

Haberin tam metnini https://www.gidahatti.com/birlesmis-milletlerin-2021-kuraklik-raporu-baska-bir-pandemi-geliyor-186813/ adresinden okuyabilirsiniz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s