İklimbilim Odaklı Sürdürülebilirlik Yönetimi nedir? Kurumsal Dönüşüm nasıl sağlanır?


İKLİMBİLİM ODAKLI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YÖNETİMİ
VE KURUMSAL DÖNÜŞÜM

Sürdürülebilirlik ile Sürdürülebilir Kalkınma vizyonu ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan bütünleşik etkisi güçlü aksiyonlar içeren bir kurumsal gelişimi ifade eder. Kurumsal gelişimin odağında iklim değişikliğinin yarattığı küresel risklerin bertaraf edilmesindeki öngörüler, uygulama becerileri ve kültürel değişim belirleyicidir.

İklimbilimin ışığında gerçekleştirilen sürdürülebilirlik yönetimi hem kurumsallaşmanın hem de küresel pazardaki üretim-tüketim biçimlerinin yeni nesillere uzanan felsefi özünü  (varoluş biçimini) oluşturmaktadır. İklim değişikliğini engelleme fonksiyonlarındaki eylem becerileri ulusal ve uluslararası rekabet gücünü yeni nesil kurum kültürüyle uyumlu, hızlandırıcı ve etkili sonuçlara dönüştürür. Bu dönüşüm, iş dünyasının ve küresel pazarların evriminin habercisidir.

Sürdürülebilirlik yönetimi, “Daha iyi bir dünya” tasavvurunda ekonomik, sosyal ve çevresel kazanımları ön plana çıkararak, kurumsal gelişimin ve küresel ticaretin geleceğine güven katar.     

Kurumsal Sürdürülebilirlik Yönetimi’nin vurguladığı bütünsel dönüşüm, İklimbilim’in uzgörü ve sektörel izdüşümleriyle biçimlenerek yeni nesil inovasyon fikirlerinde vücut bulduğunda, küresel pazarın geleceğini mümkün kılan yeşil ekonomi tasavvuruyla uyumlu yeni tasarımlar oluşacaktır. Şüphesiz, ulusal pazarlar bu dönüşüme hızla eşlik edecektir.

Sürdürülebilirlik eylemlerinin stratejik açıdan belirleyici konumlanmasında yönetişim ve paydaş etkileşimi anahtar bir rol üstlenmektedir. Kurumsal dönüşümün etkin bir sürdürülebilirlik liderliğiyle yönetim kuruluna doğrudan bağlı bir komitede temsil edilerek biçimlenmesi, bununla birlikte, dış paydaş etkileşimleri ile kurumsal işbirliklerinde iklimbilim odaklı sürdürülebilirlik motiflerinin oluşturularak değerlendirme sistemlerinin kurulması geçmiş ile gelecek tasavvuru arasında etkili bir bağ ve yol haritası oluşturur.

Kurum bünyesindeki tüm sürdürülebilirlik uygulamalarının, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’yla (SDGs), alt-hedeflerle ve iklim değişikliğiyle mücadelenin gerçekçi öğeleriyle hizalanmış olması, bu doğrultudaki nitel ve nicel performans metrikleri için yeni yönetim yaklaşımlarının tasarlanması ve değer zincirinin tüm halkalarında uçtan uca etki yaratabilmesi, kurumsal sürdürülebilirlik dönüşümünde kritik bir öneme sahiptir.

Kurumlar, sürdürülebilirlik yolculuklarındaki tüm performanslarının güncesini, hızını, kıyas noktalarını, izlenebilirliğini, gerçekçi etkisini ve başarısını Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlaması ile görünür hâle getirirler.

Küresel piyasa ve iş dünyası için yürürlüğe giren düzenleyici çerçevelerin tümünde, iklimbilim odaklı gerçekçi karbon yönetimi ile yenilenebilir enerji politikaları geliştirmek, üretim ve tüketim yöntemlerinde gerçekçi emisyon azaltım projeksiyonları oluşturmak, sürdürülebilirlik temalı inovasyon fonksiyonlarının hızlandırılması, karbon dengeleme/fiyatlandırma araçlarının kullanımı ve “net sıfır karbon firma olma hedefi” merkezi öncelikler olarak belirginleşmiştir.

Tüm sürdürülebilirlik unsurları, küresel ısınmanın engellenmesi için gerçekçi ve etkili emisyon azaltım hedefleri merkeziyetinin etrafında sosyal etkisi yüksek bütünleyici uydular olarak düşünülmektedir.

S.E.Ç. Sürdürülebilirlik Danışmanlığı’nın oluşturduğu bütünsel yaklaşım, firmaların kurumsal sürdürülebilirlik yolculuğunun etkililiğini daha yüksek seviyeye ulaştırmakta yeni nesil bir rehberlik sunuyor: İklimbilim odaklı sürdürülebilirlik yönetimiyle “Karbon-Nötr Markalar” yaratarak Kurumsal Sürdürülebilirlik Dönüşümünüzün doğru ve gerçekçi stratejilerle biçimlenmesine yardımcı oluyoruz.

Zafer Yalçınpınar
S.E.Ç. Sürdürülebilirlik Danışmanlığı
 Kurucu Ortak

secdanismanlik.com
zafer@secdanismanlik.com
+90 532 644 49 42

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s